Timeline:

10 Apr
' Applications Open '
14 Jul
' Applications Closed '
1 Sep
' Shortlist Announced '
5 Dec
' Awards & Gala Dinner '

Shortlist

Best Organisational Development Programme

The Best Organisational Development Programme is growing with many L&D people having a more hybrid L&OD role. 

We are looking for examples of excellence in the OD arena that can demonstrate a maturity of approach in defining and developing organisational frameworks and culture.

The Nominees

Fuller, Smith and Turner PLC

Fuller, Smith and Turner PLC

Mondelez International

Mondelez International

Southend on Sea Borough Council

Southend on Sea Borough Council

Staffordshire County Council

Staffordshire County Council

Best Coaching/Mentoring Programme

This category is open to any internally developed coaching or mentoring programme. It can involve the use of external coaches but should be owned by the applying organisation. It can involve any type of coaching model or methodology. This award is looking for a coaching programme that has made a substantial contribution to organisational success.

The Nominees

Daniel Swarovski Corporation AG / The Conversation Space

Daniel Swarovski Corporation AG / The Conversation Space

Dell Global Support and Deployment, Learning and Development

Dell Global Support and Deployment, Learning and Development

Guys and St Thomas’ NHS Foundation Trust

Guys and St Thomas’ NHS Foundation Trust

Lyreco

Lyreco

Royal Bank of Scotland - White Water Group

Royal Bank of Scotland - White Water Group

Southend on Sea Borough Council

Southend on Sea Borough Council

Best Change Management Programme

Applications into this category could come from a broad range of change management initiatives which have produced results across a wide field of options – including culture change, mergers and acquisitions, restructuring, internal communications, performance improvement, process reengineering and so on.

The Nominees

Dell Global Support and Deployment, Learning and Development

Dell Global Support and Deployment, Learning and Development

Fuller Smith and Turner PLC

Fuller Smith and Turner PLC

GES Group with Ingenuity

GES Group with Ingenuity

Openreach

Openreach

Transport for London

Transport for London

Turk Telekom Technology, Group Transformation Office

Turk Telekom Technology, Group Transformation Office

Best Leadership Development Programme

TJ is looking for outstanding and innovative leadership development programmes from any sector.  The initiative should be new and original and not simply the implementation of an existing accredited programme – although subsequent accreditation of a new programme may be advantage.

The Nominees

Brakes & Lane4

Brakes & Lane4

Crossrail

Crossrail

House of Fraser

House of Fraser

Jacques Vert Group, A2O Coaching and Your Business In Mind

Jacques Vert Group, A2O Coaching and Your Business In Mind

Rentokil Initial and 'Courage and Spark'

Rentokil Initial and 'Courage and Spark'

Swarovski and Ashridge Executive Education

Swarovski and Ashridge Executive Education

Best Sales Training Programme

The best sales programme is looking for inventive approaches in developing sales teams. While a seemingly easier category to evaluate TJ is looking for programmes that use new methods and ideas to engage with sales people to increase sales and performance across the organisation.

The Nominees

GAME Digital Plc and Growth Engineering Limited

GAME Digital Plc and Growth Engineering Limited

Hilti (GB) Limited

Hilti (GB) Limited

Lammore Consulting Limited with TES Global

Lammore Consulting Limited with TES Global

O2

O2

Pinsent Masons LLP

Pinsent Masons LLP

SABMiller

SABMiller

Best Use of Technology in Learning

The entries should demonstration how the use of the technology has been linked clearly to business goals and should not simply be an exploration of the technology used but a demonstration of how the use of this technology had made real impact on business results.

The Nominees

Digits

Digits

Hilti (GB) Limited

Hilti (GB) Limited

House of Fraser and Growth Engineering

House of Fraser and Growth Engineering

Rentokil Initial

Rentokil Initial

RWE npower

RWE npower

Transport for London Kallidus

Transport for London Kallidus

Best Customer Service Programme

Customer service is recognised as a key differentiator for business success and as organisations compete for customers in the today tough economic climate developing those individuals and teams of the customer service department is vital. TJ is looking for L&D initiatives that tackle the issue with clarity and commitment in order to ensure that customer service delivers real results for the business.

The Nominees

Elior and Impromptu Ltd

Elior and Impromptu Ltd

hpc Global

hpc

Loop Customer Management (Yorkshire Water) and The First Word

Loop Customer Management (Yorkshire Water) and The First Word

Skipton Building Society

Skipton Building Society

Transport for London

Transport for London

Best Training Partnership

Training partnerships are all about great collaboration and finalists have shown understanding and co-operation between two or more organisations to achieve goals and business outcomes. A particularly competitive category of the TJ Awards programme reaching the shortlist here is a real achievement. 

 

 

The Nominees

Allianz Insurance and The First Word

Allianz Insurance and The First Word

AVADO in partnership with CIPD

AVADO in partnership with CIPD 

CDK Global International and Toward

CDK Global International and Toward

Steinhoff UK Retail Limited and Growth Engineering Limited

Steinhoff UK Retail Limited and Growth Engineering Limited

Swarovski and Ashridge Executive Education

Swarovski and Ashridge Executive Education

Twinings and Lane4

Twinings and Lane4

Best Private/Commercial Programme

This category is open to private /commercial organisations regardless of size. The judges will be looking for entries that demonstrate learning and development’s understanding of their company’s business objectives and their ability to design, deliver and evaluate their interventions accordingly.

The Nominees

AIG/Alpha Development

AIG/Alpha Development

Bank of Ireland with Accenture

Bank of Ireland with Accenture

Daniel Swarovski OrganisationAG/The Conversation Space

Daniel Swarovski OrganisationAG/The Conversation Space

International School of Linguists

International School of Linguists

Jacques Vert Group, A20 Coaching and Your Business In Mind

Jacques Vert Group, A20 Coaching and Your Business In Mind

TSB/Blue Sky Performance Improvement

TSB/Blue Sky Performance Improvement

Best Apprenticeship Programme

As youth unemployment remains alarmingly high tackling jobs and opportunities for our young people is a social imperative.  TJ’s best apprenticeship programme looks for new and innovative ways in which organisations are offering work and training opportunities to young people. Entries have to come from fully accredited apprenticeship programmes only.

The Nominees

British Airways PLC, Engineering Business Support Apprenticeship in partnership with SEMTA

British Airways PLC, Engineering Business Support Apprenticeship in partnership with SEMTA

Greene King supported by Lifetime Training

Greene King supported by Lifetime Training

Guys and St Thomas’ NHS Foundation Trust

Guys and St Thomas’ NHS Foundation Trust

Protyre and ProVQ

Protyre and ProVQ

Starbucks Coffee Company - in partnership with Remit Training and BPP Professional Education

Starbucks Coffee Company - in partnership with Remit Training and BPP Professional Education

Volvo Group UK & Eire with Stephenson College

Volvo Group UK & Eire with Stephenson College

Best Operational Programme

This category covers all aspects of operations from policy and compliance to induction and health and safety, but should not be used to enter a programme that would suit one of the above categories. It is open to any type of operational training in any organisation in any sector. It must however demonstrate that L&D fully appreciate the operational needs of their organisations and produce initiatives that meet those demands innovatively, timely and effectively.

The Nominees

Barclays Internal Audit with JCA Global, Acumen Group, CCB Communications, Belville Partners, Pay it Forward and the People Tree

Barclays Internal Audit with JCA Global, Acumen Group, CCB Communications, Belville Partners, Pay it Forward and the People Tree

British Airways PLC, Engineering Apprenticeship in partnership with SEMTA

British Airways PLC, Engineering Apprenticeship in partnership with SEMTA

Dwr Cymru Welsh Water

Dwr Cymru Welsh Water

Elior UK

Elior UK

Fuller, Smith and Turner PLC

Fuller, Smith and Turner PLC

Tesco Plc, with training partner Sponge UK

Tesco Plc, with training partner Sponge UK

Best Public Sector Programme

Open to all publically funded organisations including Government departments, NHS organisations, local authorities, and so on. The programme entered can be any training or learning initiative that has made a substantial contribution towards the success of the organisation with reference made to a specific project or innovation.

The Nominees

Cafcass

Cafcass

IntraQuest Training Ltd & Oldham Metropolitan Borough Council

IntraQuest Training Ltd & Oldham Metropolitan Borough Council

Mayvin and Surrey County Council

Mayvin and Surrey County Council

Sponge UK with Southern Health

Sponge UK with Southern Health

Surrey Police – Corporate Communications and the HYDRA training team

Surrey Police – Corporate Communications and the HYDRA training team

Wakefield Council with COFAC and Heldercorp

Wakefield Council with COFAC and Heldercorp

L&D Team of the Year

This category gives high-functioning L&D teams the opportunity to showcase their achievements. We will be looking for the best in team working and L&D with a specific focus on business and organisational outcomes.

The Nominees

CBRE UK Ltd

CBRE UK Ltd

Central Bedfordshire Council

Central Bedfordshire Council

House of Fraser

House of Fraser

National Grid

National Grid

Rentokil Initial

Rentokil Initial

Tata Consultancy Services

Tata Consultancy Services

L&D professional of the year

The individual should demonstrate a clear understanding of best practice excellence in the field of L&D – this can be supported by a proven track record over a number of years or through a significant contribution to an organisational initiative over the last 12 months.

The Nominees

Chris Battye, Discovery ADR Group

Chris Battye, Discovery ADR Group

Eamonn Eaton, Bank of Ireland

Eamonn Eaton, Bank of Ireland

Kay Vessey, Style Group Brands (formerly Jacques Vert)

Kay Vessey, Style Group Brands (formerly Jacques Vert)

Preethi Anand, Intellect Design Arena Ltd

Preethi Anand, Intellect Design Arena Ltd

Sunder Ramachandran, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals India

Sunder Ramachandran, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals India

Best not-for-profit

Open to entries from all not for profit organisations including charities, social enterprises and, community programmes at both national and local level who can demonstrate that their initiative has had real impact on the organisation and its customer group, community or beneficiaries.

The Nominees

Fitzroy

Fitzroy

Riding for the Disabled Association

Riding for the Disabled Association

Victim Support

Victim Support

The Brokerage Citylink

The Brokerage Citylink